Czy Ty też już jesteś studentem Akademii Sztuk Genial(.ly)nych?

20.12.2021

Czy Ty też już jesteś studentem Akademii Sztuk Genial(.ly)nych?

 

Firma Mentor Systemy Audiowizualne oraz Monika Kapuśniak - Centrum Szkoleniowo-Językowe utworzyli niezwykłe miejsce, w którym można zgłębiać tajniki jednej z najpopularniejszych aplikacji na rynku edukacyjnym - Genial.ly.

Pierwsze zajęcia odbyły się 12.11.2021 r. Wykłady w Akademii odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca o godzinie 20.00 i trwają 60 min. Tajniki Genial.ly zdradza Monika Kapuśniak (www.monikakapusniak.pl).

W czasie pierwszego spotkania uczestnicy dowiedzieli się dlaczego tak ważne jest odróżnienie tła od warstw. A Ty wiesz?

Wszystkie niesamowite sztuczki w tej aplikacji wykonujemy z użyciem warstw, animacji i przejść między slajdami. W Genial.ly mamy dwa rodzaje tła: base i canvas. Tło nie jest warstwą, więc warto ustawić je na początku projektowania slajdu. Możliwość zaoszczędzenia chociaż jednej warstwy jest bardzo ważna w przypadku tworzenia, np.: pokojów zagadek lub quizów z elementami ruchomymi.

Ustawiając tła należy pamiętać, że tło o nazwie „base” jest takie samo dla wszystkich slajdów, a tło „canvas” może być za każdym razem inne.

Poznaliśmy również źródła pozyskiwania grafiki wektorowej oraz usuwaliśmy tło z obrazków, na których nam bardzo zależało. Wykorzystaliśmy do tego dwie aplikacje:
https://remove-white-background.imageonline.co
https://www.remove.bg

W czasie drugiego spotkania nauczyliśmy się dodawać magię do naszych prezentacji: dźwięk, filmy, zadania interaktywne, zewnętrzne strony internetowe. Stworzyliśmy także nasz wspólny quiz na bazie przejść między slajdami.

Ciekawostką było złudzenie bycia cały czas na jednym slajdzie. Taki efekt można uzyskać ustawiając wszystkim slajdom przejścia jako „None” oraz nawigację „Microsite”. Co to znaczy „Microsite”? Dzięki tej funkcji przejście ze slajdu na slajd jest możliwe tylko poprzez kliknięcie właściwego elementu na stronie, np. tajemniczego okna lub czarodziejskiego klucza.

Uczestnikom spotkania spodobało się niewidzialne pole oraz kodowanie zamków w pokoju zagadek. Pamiętajmy, że możliwość ustawiania kolejności warstw w Genial.ly jest intrygująca, ale trzeba bardzo uważać na położenie elementów ruchomych. Czasami przesunięcie pod warstwę powoduje zniknięcie elementu i brak możliwości przejścia gry czy wydostania się z pokoju zagadek.

Na trzecim spotkaniu zaczęliśmy powoli rozwijać skrzydła naszej kreatywności i już mamy nasz pierwszy bardziej skomplikowany quiz z puzzlami. Podzieliliśmy worek Mikołaja na cztery części. Pomogły nam w tym aplikacje:
https://postcron.com/image-splitter/editor/en/upload-image
https://www.imgonline.com.ua/eng/cut-photo-into-pieces-result.php

Nauczyliśmy się też edytować gotowe szablony Genial.ly oraz rozgryzać ich tajniki tak, aby móc samodzielnie utworzyć równie piękne prezentacje. Pamiętajmy, że w naszej prezentacji możemy wykorzystać slajdy z innych utworów. Wystarczy pobrać szablon na nasze konto Genial.ly. Następnie kliknąć stwórz prezentację - dodaj stronę i wybrać jedną z opcji:

Czy Ty też już jesteś studentem Akademii Sztuk Genial(.ly)nych?

 

Możemy mieszać slajdy dodając je z wybranego wzorca, z innych szablonów Genial.ly lub utworzonych przez nas wcześniej prezentacji.

Czy Ty też już jesteś studentem Akademii Sztuk Genial(.ly)nych?

 

Dobrym pomysłem jest utworzenie prezentacji - magazynów elementów, które najczęściej używamy. A jak to wygląda na myBoardzie? Rewelacyjnie! Dzięki elementom ruchomym uzyskujemy pełną interaktywność naszych prac. Wystarczy ustalić teraz zasady pracy przy monitorze interaktywnym lub tablicy i lekcja gotowa.

Czy Ty też już jesteś studentem Akademii Sztuk Genial(.ly)nych?

 

Co więcej, całą interaktywną lekcję możemy zaprojektować tylko na jednym slajdzie pełnym niespodzianek. Młodsze dzieci nie muszą wychodzić poza slajd, co bardzo ułatwia pracę zarówno w czasie lekcji online jak i zdalnych. Do takiej lekcji zawsze można powrócić i wykonać ćwiczenia ponownie. A może link do prezentacji zmienisz w kod QR i dasz do wklejenia do zeszytu? Taki zeszyt staje się sam w sobie interaktywny, prawda?

Czy Ty też już jesteś studentem Akademii Sztuk Genial(.ly)nych?

 

Przed nami jeszcze pięć spotkań w ramach Akademii Sztuk Genialnych. Cały czas trwa konkurs i nauczyciele zbierają litery tajnego hasła. Trzy litery już zostały ujawnione:

INS……

Jeżeli masz w szkole sprzęt myBoard to zachęcamy do uzupełnienia formularza na stronie: www.myboard.pl i zdobycia 3 miesięcy Genial.ly edu (aż 30% zniżki na przedłużenie licencji).

 

Monika Kapuśniak
Monika Kapuśniak
Jestem nauczycielem języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 118 im. płk. pil. Bolesława Orlińskiego we Wrocławiu, E-kspertem firmy Mentor Systemy Audiowizualne oraz trenerem nauczycieli i autorem materiałów edukacyjnych wydawnictwa Nowa Era. Prowadzę firmę Mokapi Sp. z o. o. zajmującą się szkoleniami dla nauczycieli. Odwiedź moją stronę www: https://www.monikakapusniak.pl/
Blog