Dwie pieczenie na jednym ogniu - czyli inwestycje z perspektywą na przyszłość

25.05.2020

Dwie pieczenie na jednym ogniu - czyli inwestycje z perspektywą na przyszłość

 

 

Warto ułatwiać sobie życie. Zawsze, nie tylko w ciężkiej sytuacji. Dotyczy to zarówno prostych sytuacji życia codziennego, jak i tematów bardziej złożonych, jak np. planowanie nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej w szkole. Taka przestrzeń edukacyjna musi być przede wszystkim przemyślana, a następnie wykonana z największą starannością i z użyciem najlepszych dostępnych technologii, które pomagają w kształceniu. Widać to w obecnych czasach – przezorne szkoły, które już od lat stawiały mocno na cyfryzację i nowoczesne metody kształcenia, są o wiele lepiej przygotowane do wdrożenia nauki zdalnej niż ci, dla których jest to zupełna nowość – dotyczy to zarówno infrastruktury, jak i przygotowania nauczycieli do korzystania z niej.

Czas pandemii i zamknięcia szkół oraz gwałtowne przejście na zdalne nauczanie to czas próby dla edukacji w Polsce. Ale to także moment, w którym coraz więcej pieniędzy trafia do szkół w naszym kraju, ponieważ mamy do czynienia z licznymi dofinansowaniami na szeroko pojętą edukację na odległość. Pozwoli to wielu placówkom wykorzystać czas „przestoju” na modernizację, która często z powodu braku możliwości finansowych, była niemożliwa.

Jednak odpowiednia modernizacja to nie po prostu zakup kilkunastu czy kilkudziesięciu laptopów. Ten proces powinien być zaplanowany i przemyślany. Wprowadzanie zmian „z doskoku”, bo „rzucili pieniądze” nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście - gdy pieniądze w projekcie się pojawiają, to należy je wykorzystać. Kluczowe staje się, aby inwestycja nie wynikała tylko z potrzeby chwili, ale by korzyści były rozpisane na lata. Wiedzę i inspiracje możemy znaleźć w Internecie, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się zasięgnąć porady ekspertów, znajomych szkół, które na tej ścieżce są już o kilka kroków przed nami i odwołać się do ich doświadczeń.

W tym artykule chcielibyśmy wspomnieć o rozwiązaniach terminalowych. Wiele placówek bardzo je sobie chwali. Technologia terminalowa to dość popularne rozwiązanie - zasłużenie zbiera świetne opinie użytkowników w całym kraju. Pracownie terminalowe funkcjonują w setkach szkół i samo rozwiązanie kojarzy się bardziej z pracą stacjonarną niż z mobilnością. Natomiast obecne czasy wymagają elastycznego podejścia i szkolną pracownię, na co dzień stacjonarną można wykorzystać do zdalnej pracy na odległość, z domowego zacisza. Po zakończeniu kwarantanny stanowiska terminalowe na powrót mogą stać się częścią wyposażenia szkolnej pracowni. Jak pokazuje wiele naszych realizacji pracowni terminalowych i pracowni językowo – terminalowych, takie rozwiązanie to znaczne ułatwienie pracy w szkole. To dobry argument za tym, aby zainteresować się terminalami, prawda?

 

Dwie pieczenie na jednym ogniu - czyli inwestycje z perspektywą na przyszłość

 

Bardzo obrazowo przedstawił zasadę działania terminali producent tych urządzeń – vCloudPoint. Wiedza w pigułce – tak można streścić animowany film udostępniony tutaj https://youtu.be/Sn3ZHtsUeGs. Osoby, które już wcześniej rozeznały temat technologii terminalowej mogą od razu skorzystać z „Kalkulatora korzyści”, który w przystępny sposób dostarczy kolejne pozytywne argumenty. To proste narzędzie przygotowane przez producenta dla osób, które chcą oszacować benefity ze stosowania terminali w swojej szkole. Kalkulator dostępny jest na stronie: http://pracownieterminalowe.pl/ i jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy kilka kliknięć by dowiedzieć się jakie zyski i oszczędności czekają na naszą szkołę, jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie terminalowe.

Kolejny krok to kontakt z nami - aby wiedzę zaczerpniętą z przydatnych narzędzi odpowiednio uzupełnić. Pamiętajcie, że warto ułatwiać sobie życie.

 

Blog