Wybierz zanim ktoś wybierze za Ciebie – czyli jak mądrze kupić sprzęt w programie Aktywna tablica

31.08.2018

Wybierz zanim ktoś wybierze za Ciebie – czyli jak mądrze kupić sprzęt w programie Aktywna tablica

 

Związek na lata

Zakup sprzętu do szkoły jest często niczym ślub z nieznajomym. Podejmujesz decyzję, nie znając dobrze drugiej strony, jednocześnie wiążąc się na lata. Jeżeli wybierzesz dobrze lub masz trochę szczęścia, wasz związek będzie owocny, a Ty zadowolony. W innym przypadku będziecie na siebie skazani… męcząc się ze sobą w codziennej pracy. Nie inaczej jest ze sprzętem interaktywnym. Dlatego kupując sprzęt do szkoły, warto poświęcić więcej czasu, by nie wybierać na ślepo czy pod wpływem emocji, które przecież nie są dobrym doradcą. Pamiętaj, rób przemyślane zakupy. W przeciwnym wypadku zły wybór będziesz odczuwać przez kolejne lata.

Czym więc się kierować? Poniżej 8 wskazówek, które mogą okazać się pomocne przy zakupie sprzętu interaktywnego w programie "Aktywna Tablica".

  1. Wielkość
    Pierwsza kwestia: wolisz wielkość czy wygodę? Tradycyjne tablice interaktywne są zdecydowanie większe od monitorów. Jednak to monitory są bardziej komfortowe w użytkowaniu. Nie wymagają tak częstej kalibracji jak tablica z projektorem. Niestety monitor w rozsądnej cenie to na chwilę obecną rozmiar 65 cali, kiedy przeciętna tablica to 78-84 cale.

  2. Cena
    O ile tablica jest znacznie tańsza, pamiętaj - aby była użytkowa, musisz liczyć się na zakup projektora z uchwytem oraz głośników. Projektor potrafi kosztować tyle co tablica lub więcej. Taki zestaw może być cenowo zbliżony do monitora 65 cali. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz zawsze wybrać zwykły projektor na wysięgniku lub mocowany do sufitu. Niestety, takie rozwiązanie ma poważny minus. Uczeń stojący przy tablicy rzuca cień. Jeżeli montaż jest do sufitu, to często przy drganiach stropu projektor i tablica wymagają częstej kalibracji.

  3. Mobilne czy statyczne?
    Choć tablice interaktywne również mogą być montowane na mobilnych stojakach, to ich transport i przemieszczanie jest o wiele bardziej problematyczne niż w przypadku monitora. Zawieszone na ścianie obydwa sprzęty będą dawać podobny efekt. Myśląc o ścianie, warto zainteresować się statywem z przesuwem monitora góra – dół, co pozwoli dostosować jego wysokość do wieku dzieci.

  4. Z Androidem czy bez?
    Zaletą dobrego monitora jest wbudowany system Android. Pozwala korzystać z monitora bez podłączania zewnętrznego komputera. Tablice nie posiadają takiej możliwości. Ale uważaj, tylko dobry monitor będzie posiadał system Android, który pozwoli ci zainstalować ze sklepu aplikacje. A haczyków sporo - wielu producentów deklaruje wbudowany system, ale bez opcji doinstalowania aplikacji ze sklepu Google Play. A po co zamawiać serwis za każdym razem, kiedy chcesz zainstalować wybraną apkę? :) Bez obaw... monitory myBoard posiadają taką opcję!

  5. Komputer na kablu czy OPS?
    Możliwość zakupu monitora z wbudowanym komputerem OPS to kolejna zaleta. Taka jednostka jest zazwyczaj instalowana z tyłu panelu i zintegrowana z monitorem. Oznacza to brak niepotrzebnej plątaniny kabli, a co za tym idzie - wygodną obsługę eliminującą problem przesyłania obrazu oraz strat wynikających z częstotliwości używania kabla.

  6. Z pisakami aktywnymi czy pasywnymi?
    Zarówno w przypadku tablic jak i monitorów interaktywnych wyróżnia się dwa sposoby dotyku. Za pomocą pisaka i palca. Część producentów oferuje dedykowane aktywne pisaki będące czymś w rodzaju długopisu czy wskazówki. Inne modele działają na dotyk palcem, a producent opcjonalnie dokłada pasywny pisak. Taki pisak to najczęściej kawałek plastiku z miękką końcówką np. z filcu lub mieszanki gumy. Obydwa rozwiązania mają oczywiście wady i zalety. Aktywny pisak często posiada przyciski, które przejmują funkcje przycisków myszy. Ułatwia to użytkowanie i na pewno jest wygodne. Z drugiej strony użytkownik musi pamiętać o wymienianiu baterii albo ładowaniu pisaków. Często takie pisaki to najsłabsze ogniwo tablicy, które najszybciej ulega awarii, zmuszeni jesteśmy wtedy wydawać dodatkowe środki na zakup nowych. A gdy sprzęt jest już nie produkowany może na stałe unieruchomić tablicę. Monitory i tablice na dotyk to najczęściej brak właśnie tego „lewego przycisku myszy” ale za to bez obaw awarii, bo plastikowy pisak nawet jak się popsuje to niewiele kosztuje. Zawsze do dyspozycji pozostaje palec ucznia. Jednak wybór z pisakiem czy bez to często kwestia indywidualnych gustów.

  7. Nie tylko obraz, ale również dźwięk
    W przypadku tablicy głośniki możesz często zmienić, chyba że zdecydujesz się na taką z wbudowanymi. Coraz popularniejsze są jednak zestawy z soundbarem. Niezależnie czy wybierzesz soundbar czy tablicę z wbudowanymi głośnikami, zaletą będzie więcej wolnego miejsca na biurku, zabieranego wcześniej przez głośniki komputerowe. Bardziej uważać musisz przy monitorze, gdzie o ile nie dokupisz systemu nagłośnienia, pozostanie ci korzystanie z wbudowanych głośników. Moc 10 W to absolutne minimum, jednak w większej pracowni może okazać się to za mało. Dlatego warto poszukać sprzętu z nagłośnieniem o mocy 15 W lub więcej.

  8. Gwarancja i rzetelność
    Programy rządowe to wabik na działalności tymczasowe. To trochę tak jak z oknami plastikowymi – kiedy zaczął się bum na przełomie XX/XXI wieku, powstało wiele firm, z których do dzisiaj zostało niewiele. Dlatego warto postawić na jakość i gwarancję. Przed każdym większym zakupem zrób rozeznanie rynku. Porównaj marki, modele i ceny. Kupuj sprzęt, który starczy ci na długo. Oszczędzanie na jakości często prowadzi do tego, że płacimy dwa razy. Pamiętaj, że gdyby coś się wydarzyło, ktoś tą gwarancję musi zrealizować. Dobrą praktyką jest sprawdzenie certyfikatów, np. ISO. Będziesz mieć pewność że zakup, instalacja i ewentualny serwis nie przysporzy ci więcej siwych włosów na głowie.

Powyższe rady nie dają jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze i co wybierać. Jednak może pomogę Ci dokonać wyboru odpowiedniego dla Ciebie i twoich uczniów. A wtedy wszyscy będziecie uczyli się długo i szczęśliwie. :)

 

 

Sylwester Zasoński

Sylwester Zasoński
Nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Skarżysku-Kamiennej. Ekspert w zakresie wdrażania i wykorzystania technologii w edukacji. Członek Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. Członek grupy innowacyjnych nauczycieli Superbelfrzy RP. Autor kursów Operon i materiałów edukacyjnych w zakresie programowania, robotyki i TIK. Ambasador Scientix i STEM Alliance. Microsoft Innovative Educator Expert. Autor bloga jedynkakoduje.blogspot.com.

Blog