Wakacyjne fotografowanie

23.06.2020

Wakacyjne fotografowanie

 

Było ciepłe lato, choć czasem padało, dużo zdjęć się robiło i... właśnie - czy wszystko się udało? Czy zdjęcia nie tylko cieszą nas jako autorów, czy śmiało możemy się nimi pochwalić wśród rodziny, bliższych czy dalszych znajomych, no i, oczywiście, w sieci?

Dzisiejsza technologia w telefonach daje nam sporo możliwości, aby nasze zdjęcia były wysokiej jakości nie tylko w .dpi, ale też pod względem kompozycji, światła, nasycenia kolorów i kadru. Nie trzeba być zawodowym fotografem z wieloletnim doświadczeniem, ze skończoną dużą ilością dedykowanych kursów itp., aby wykonać dobre zdjęcie telefonem. Wystarczy podstawowa wiedza dotycząca fotografii, aby „wakacyjne” zdjęcia podnieść o level wyżej.

 

Od czego zacząć…
Może to wydawać się bardzo banalne, ale... zacznij od przeczyszczenia obiektywu. Telefon trzymamy w różnych miejscach i często zdarza się tak, że obiektyw w telefonie jest zabrudzony, a to spowoduje, że nasze zdjęcia będą zamglone, rozmazane, nieostre. Weź chusteczkę higieniczną, ściereczkę do okularów czy też koniec koszulki i przetrzyj przedni i tylny obiektyw.

 

Włącz siatkę w ustawieniach i komponuj.
Jest wiele zasad kompozycji w fotografii: kompozycja centralna, złoty podział i zasada trójpodziału, symetryczna, asymetryczna, obramowanie, krzywa c (oparta o linie), zasada nieparzystości, pionowa i pozioma, otwarta i zamknięta. Dla nas na początek ważna jest znajomość trójpodziału i polecam tutaj w ustawieniach swojego aparatu włączyć wyświetlanie siatki na ekranie - wówczas łatwiej skomponować zdjęcie, nie tylko po to, aby było równe i dobrze wykadrowane, ale także aby zawierało dobrą kompozycję. Zasada trójpodziału - podział kadru na 9 równych części, a miejsca przecięcia linii to tzw. mocne punkty.

 

Wakacyjne fotografowanie

 

Wakacyjne fotografowanie

 

Wakacyjne fotografowanie

 

Wszystko się trzęsie...
To nie ziemia, a tym bardziej nie aparat się trzęsie, tylko my i nasza ręka. Staraj się, aby aparat był maksymalnie ustabilizowany w twoich dłoniach, nie poruszaj aparatem w trakcie robienia zdjęcia (chyba, że jest to zabieg świadomy i celowy). Ustabilizuj aparat i wówczas rób zdjęcie.

 

Kadruj, zanim naciśniesz spust migawki.
Niby coś oczywistego, a jednak... pozbądź się myślenia: „wykadruję później” - staraj się kadrować zdjęcie na gotowo, unikniesz dodatkowej pracy.

 

Światło...
Jeden z najistotniejszych elementów fotografii.... to światło. Daje dużo klimatu zdjęciom, nadaje piękne cienie, oświetla nam fotografowany obiekt, pozwala zobaczyć szczegóły zdjęcia. Profesjonalny fotograf maluje światłem, czeka na odpowiedni moment, będąc w plenerze, tworzy światło w studiu fotograficznym. My na wakacjach będziemy często mieli światło zastane i musimy je umiejętnie wykorzystać. Pamiętaj, aby nie robić zdjęć pod światło, chyba że jest to zachód słońca, ale i tutaj nie robimy słońca w punkcie centralnym (na środku), lecz komponujemy je z lewej bądź z prawej strony naszego kadru. Jeśli robisz selfie, pamiętaj, aby światło oświetlało twoją twarz, a nie było za twoimi plecami.

 

Najlepsza pora do zdjęć...
„Złota godzina” - jest to umowne pojęcie dotyczące czasu, kiedy światło w fotografii rozlewa się po niebie barw, tworzy się niesamowita magiczna atmosfera. Ta magiczna chwila odnosi się do kilku godzin przy wschodzie słońca i zachodzie słońca. Godziny trzeba interpretować dość luźno w zależności od pory roku, ale w naszym kraju: rano, około 30 minut przed wschodem słońca, do godziny po wschodzie oraz godzina zachodu słońca i 30 minut po zachodzie, kiedy lekka łuna światła odkrywa przed nami widowiskowe kształty i barwy. Jeśli chodzi o okres wakacyjny, są to mniej więcej godziny 4:30 – 6:00 oraz wieczorem od 19:00 do 21:30. Oczywiście nie są to sztywne ramy czasowe.

 

Wakacyjne fotografowanie

 

Zdjęcie „żyleta”
Czyli zdjęcie bardzo dobre pod względem ostrości. Nasze telefony coraz lepiej radzą sobie z łapaniem ostrości dzięki wbudowanej automatycznej technologii AF (AutoFocusu). Ale szybki i sprawny AF to nie wszystko, warto samodzielnie ustawić ostrość na wybranym obiekcie, który fotografujemy bądź który chcemy, aby był wyostrzony (na 1. planie), w większości telefonów wystarczy nacisnąć palcem na naszym ekranie w miejsce, które chcemy wyostrzyć.

 

Wakacyjne fotografowanie

 

Rozdzielczość....
Jaką rozdzielczość ustawić w naszym aparacie? Nie zastanawiaj się! Wybierz największą, jaką daje ci twój aparat. Dlaczego? Duża rozdzielczość to więcej pikseli, większy rozmiar zdjęć, lepsza jakość i możliwość wydruku w większym formacie. A przecież będziesz chciał/-a wydrukować swoje najlepsze zdjęcia z wakacji.

 

Detale, perspektywa i szerokie kadry...
Szukaj kadrów, ujęć różnych perspektyw. Bądź kreatywny przy wykonywaniu zdjęć. Nie ograniczaj się do jednego stylu. Próbuj.

 

Wakacyjne fotografowanie

„Twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najprawdopodobniej najgorszymi." - HENRI CARTIER-BRESSON

 

Rozwijaj się!
„Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie". CHASE JARVIS

 

Dariusz Nowak
Dariusz Nowak
Nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie oraz informatyki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 34 w Radomiu. Koordynator wielu szkolnych i między szkolonych projektów edukacyjnych na terenie miasta Radomia. Nauczyciel z tytułem Microsoft Innovative Educator Expert. Z pasji fotograf i grafik komputerowy.
Blog